جزئیات وبلاگ

مقالات همایش غدیر

  • Home / مقالات / عید غدیر در…
عید غدیر در روایات

عید غدیر در روایات

غدیر در روایات نام منطقه ای است میان مکه و مدینه که حضرت محمد (ص) ، پیامبر اسلام در حجه الوداع ، حضرت علی (ع) را ولی و نماینده خود بین مسلمانان اعلام نمود. هجدهم ذی الحجه، سالروز این رویداد مهم اسلامی با عنوان عید غدیر خم تعیین گردید.

روایات غدیر خم

روایات و احادیث متعددی درباب غدیرخم وجود دارد که هرکدام از آنها به گونه ای زیبا به شرح این واقعه پرداخته اند.

امام صادق (ع) می فرمایند:

در روز غدیر خم، شما خدا را با روزه، عبادت، یاد پیامبر و اهل بیت او بخاطر بیاورید. زیرا حضرت محمد (ص) سفارش کردند که این روز را عید بگیرید همانطور که پیامبران دیگر هم به جانشینان خود می گفتند که آن روز را عید بگیرند و آنان نیز اینچنین می کردند. وسائل الشیعه، ۷ : ۳۲۷ ، ج ۱٫

رسول خدا (ص) در روز غدیر خم فرمودند:

ای مسلمانان! آنهایی که حاضرند به غایبین بگویند: کسی که به من ایمان آورده و مرا تأیید کرده است به ولایت و سرپرستی حضرت علی (ع) سفارش می کنم، آگاه و مطلع باشید ولایت علی ، ولایت من است و ولایت من ، ولایت خدای من است. این عهد و پیمانی است از طرف پروردگارم که فرمان دارم تا به شما برسانم. بحارالانوار: ۳۷ : ۱۴۱ ، ج ۳۵٫

غدیر در کلام امام حسین علیه السلام

سال ۵۸ هجرت بود ، امام حسین علیه السلام در مراسم حج در سرزمین منا در جمعی از مسلمانان بود که بیش از هفتصد نفر از مهاجرین و انصار را شامل می شدند. خطبه خود را خواند و فرمود : شما را به خدای متعال قسم، آیا می دانید که رسول خدا (ص) ، حضرت علی (ع) را در روز غددیرخم به ولایت و رهبری منصوب فرمودند و با ندای مبارک ایشان ولایت مولایمان علی علیه السلام را ابلاغ نمودند و فرموند : حاضران این مهم را به غایبان خبر دهند. حاضران گفتند : بله یا رسول خدا ، گواه می گیریم که همگی واقعه غدیرخم را می دانیم و به غایبین خواهیم گفت.

عید بزرگ و اعظم

حسن بن راشد می گوید: از امام صادق علیه السلام پرسیدم. ای به فدایت گردم! آیا به غیر از عید فطر و عید قربان ، عیدی دیگری برای ما مسلمین وجود دارد؟ ایشان در پاسخ گفتند : آری بزرگتر و پرشکوه تر از آن دو عید، عید دیگری هم هست. عرض کردم : آن عید ، کدام است؟ فرمودند: آن روزی که حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام به عنوان رهبر و ولی مسلمانان انتخاب شد. عرض کردم : این عید بزرگ در چه روزی اتفاق افتاد؟ فرمودند: روز هیجدهم ماه ذیحجه. (چهل حدیث پیرامون غدیر، اشتهاردی، ص ۴۸)

بخشش گناهان و پاداش روزه گرفتن در عید غدیر در روایات

امام رضا علیه السلام به یکی از شیعیان به نام ابن ابی  نصر فرمود: ای پسر ابونصر، در هر موقعیتی که هستی ، در روز عید غدیر خم در کنار مرقد حضرت علی علیه السلام حضور داشته باش. زیرا که خداوند در روز غدیر گناهان شصت سال مرد و زن با ایمان مسلمان را می بخشد و به اندازه دو برابر آن پاداشهایی که در ماه رمضان ، شب قدر و شب عید فطر می دهد را از آتش دوزخ می کاهد. پاداش انفاق در این روز به برادران دینی باتقوا، هزار برابر است. در این روز به یاران دینی خود نیکی کن و مردان و زنان با ایمان را شاد کن.چهل حدیث پیرامون غدیر، اشتهاردی)

آداب عید غدیر در روایات

برپایی جشن و عید

شایسته است که مردم آن روز را عید بگیریند و جشنی برگزار نمایند.

تبریک و شادباش

تبریک به امیرالمؤمنین در روز عید غدیرخم ، تبریک به رسول خدا حضرت محمد (ص) ، تبریک به یکدیگر

دید و بازدید

افطاری دادن

صدقه دادن

انجام کارهای شایسته روز عید (هدیه دادن ، شادی کردن ، لباس نو پوشیدن )