جزئیات وبلاگ

مقالات همایش غدیر

  • Home / مقالات / هشت ویژگی بارز…
هشت ویژگی بارز امام علی(ع) از نگاه حضرت آیت الله سبحانی

هشت ویژگی بارز امام علی(ع) از نگاه حضرت آیت الله سبحانی

حضرت آیت الله العظمی سبحانی به بیان ویژگی های امام علی(ع) پرداخت و گفت: فضائل و ویژگی های امام علی(ع) فراوان است اما در زمان محدودی نمی توان همه آنها را اشاره کرد.

این مرجع تقلید در هجدهمین برنامه چشمه معرفت که از شبکه دوم سیما پخش می شود، به ویژگی های متمایز امام علی(ع) که سئوال برنامه بود، اشاره کرد و اظهار داشت: البته ما نمی توانیم تمام ویژگی های امام را بیان کنیم چون یک دریای مواجی است که ما در ساحل آن هستیم حتی نمی توانیم به وسط دریا برسیم.

او اولین ویژگی متمایز امیرمومنان(ع) نسبت به دیگر ائمه علیهم السلام را تولد ایشان در کعبه ذکر کرد و گفت: البته ایشان در این قسمت با حضرت مسیح نوعی مشارکت دارد، حضرت مسیح(ع) هم در بیت اللحم متولد شد و لذا یکی از لقاب امیرمومنان ولید الکعبه است و این یک افتخاری است که نصیب هیچکس از امت اسلامی نشده و نخواهد شد.

آیت الله سبحانی ادامه داد: گاهی در برخی از تواریخ می نویسند که برخی هم در کعبه در دوران جاهلیت متولد شدند اما همه اینها نوعی مبارزه با این ویژگی است که امبر مومنان دارد، مادرش فاطمه بنت اسد کنار بیت آمد و در آنجا سخنانی گفت و خلاق متعال این افتخار را نصیب علی(ع) کرد.

او به ویژگی دوم امیرالمومنین(ع) اشاره کرد و بیان داشت: ایشان بعد از بعثت به مدت ۷ سال با پیغمبر اکرم(ص) نماز می خواند و لذا می فرماید:« غیر از من کسی نبود که به پیغمبراکرم اقتدا کند و من به دنبال پیامبر بودم مانند فرزندی که به دنبال مادر است».

این مرجع تقلید داشتن چشم برزخی از اوان کودکی را ویژگی سوم امیرمومنان(ع) برشمرد و عنوان داشت: هنگامی که جبرئیل امین آمد و پیغمبر اکرم را به مقام رسالت منتصب کرد امیر مومنان صدای جبرئیل را شنید و به نحوی هم او را دید. پیامبر گرامی به علی می فرماید: «علی جان! آنچه را که من می شنوم تو می شنوی آنچه را من می بینم تو می بینی ولی با این تفاوت که من پیامبرم و تو پیامبر نیستی». جوانی که در حدود ۱۳ سالگیش به معنایی ۱۰ سالگی، از نظر کمال روحی و ارتقا معنوی به جایی برسد که چشم و گوش برزخی اش باز شود، صدای جبرئیل امین را بشنود چهره فرشتگان را مشاهده کند این ویژگی خاصی نسبت به علی بن ابی طالب است.

او لیله المبیت را دیگر ویژگی امام علی(ع) برشمرد و گفت: پیغمبر اکرم(ص) فرمود: «علی جان! امشب قریش قاتل جان من است، می خواهند من را در این اتاق بکشند، شما جای من بخوابید». امیرمومنان بدون دغدغه در جای پیغمبر اکرم خوابید و آن شمد پیغمبر اکرم را روی خود کشید، دشمنان که آمدند و دیدند علی بن ابی طالب است امیرمومنان با تمام سادگی فرمودند: مگر به من سپرده بودید که از من می خواهید؟

آیت الله سبحانی اولین مجاهد در اسلام را ویژگی دیگر امیرمومنان(ع) عنوان کرد و افزود: امیرمومنان اولین مجاهدی است که در اسلام در غزوه بدر شمشیر کشیده و اینها را به درک واصل کرده است.

او شهامت و شجاعت امام علی در جنگ احزاب را امتیاز و ویژگی دیگر آن حضرت دانست و گفت: در جنگ احزاب هنگامی که آن مرد نعره می کشد کجا هستند کسانی که بیایند ما را به جهنم برسانند و او را به بهشت. همه به تمام معنا می ترسند فقط امیرمومنان است که آماده است برود شر دشمن را از سر مسلمانان کوتاه کند، این نوع فضایل در علی بن ابی طالب است.

این مرجع تقلید اضافه کرد: یکی از ویژگی های امام اول شیعیان فتح باب خیبر است فاتح باب خیبر در تاریخ مسلم است، این دری که هفتاد نفر به قولی، هفت نفر به قول دیگری می تواند حرکت دهد امیرمومنان تنها از جا می کند.

او اضافه کرد: این یکی دیگر از ویژگی که تاحدی ویژگی نسبی است نه مطلق، حضور او در مباهله است، در مباهله حاضر است پیغمبر اکرم می خواهد دعا کند، نفرین کند، دعای پیغمبر اکرم را باید کسی آمین گوید، فرمود: علی جان، فاطمه، حسن و حسین زیر این درخت قرار بگیرید عبای خود را بالای درخت انداخت این ها در سایه عبای پیغمبر قرار گرفتند. سپس پیامبر فرمود: هرموقع من نفرین کردم شما آمین بگویید، دعای پیغمبر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *