عید غدیر خم ، خاص ترین عید مسلمانان

عید غدیر خم ، خاص ترین عید مسلمانان

نوشته شده در 1200

عید غدیر خم در دین اسلام، بزرگترین و مهمترین عید اسلامی شناخته شده است. در این روز ، تمامی مسلمین جهان به مناسبت ولایت و امامت حضرت علی (ع) به دیدار یکدیگر می روند. مراسم و جشنواره های مختلف برگزار می شود. پیامبر اکرم (ص) در آخرین مراسم حج به دستور خداوند وصی، جانشین خود یعنی حضرت علی (ع) را به مسلمانان در منطقه ای به نام غدیر خم به تاریخ ۱۸ ذی الحجه معرفی نمودند.

چگونه عید غدیر خم، خاص ترین عید اسلامی شد

عید غدیر خم ، خاص ترین عید مسلمانان 1

از آن جایی که عید غدیر خم به عنوان عید ولایت و امامت در بین مسلمانان شناخته شده است. تمامی مسلمین در این روز به جشن و شادی می پردازند. به یکدیگر هدیه می دهند. آداب و سنن مخصوص این روز را به جا می آورند. مراسم ، جشنواره ها ، جشن هایی با مضمون مدح و ستایش شخصیت حضرت علی (ع) ، غدیر خم ، ولایت و جانشینی حضرت علی (ع) بصورت ارائه آثار و مقالات، شعر خوانی ، مولودی خوانی ، معرفی سایت ها و محصولات مذهبی برگزار می گردد.

در روایات و احادیث بسیاری در رابطه با غدیر خم صحبت شده است. قرآن کریم بارها به موضوع رسالت پیامبر ، انتخاب ولی و جانشین خود به اذن خداوند و موضوع ولایت و امامت اشاره کرده است.

در این روز خاص، پیامبر اسلام (ص) به دستور خداوند به هنگام بازگشت از آخرین مراسم حج ، همراه با یاران و همراهان خود در منطقه ای به نام غدیر خم مورخ ۱۸ ذی الحجه جمع شدند. حضرت محمد (ص) حضرت علی علیه السلام ، پسر عموی خویش را به عنوان جاشین، وصی و ولی امر مسلمین معرفی کردند. در واقع، انتخاب حضرت علی (ع) به مقام امامت در روز غدیر خم مهمترین رسالت پیامبر اسلام و همتراز روز بعثت و رسالت حضرت محمد (ص) است. از این رو، عید غدیر خم خاص ترین و مهمترین عید اسلامی به شمار می رود.

امامان معصوم (ع) در روز عید غدیر خم مهمانی می دادند

در روایات آمده که روزی امام حسن علیه السلام مهمانی باشکوهی را در روز عید غدیر خم برگزار کردند. امام علی (ع) با فرزندان و جمعی از پیروان خود بعد از نماز برای شرکت در این مجلس به منزل امام حسن عازم شدند. بعد از اینکه مهمانی تمام شد، امام حسن علیه السلام به حاضرین در مهمانی هدیه هایی را تقدیم کردند. این امر، موجب شد که مردم در آن زمان به این مهمانی های مرتبط با عید غدیر خم آشنا شوند و آن را ادامه دهند.

امام رضا علیه السلام فرمودند: در روز عید غدیر خم به یکدیگر تبریک بگویید، چرا که این روز مبارک است و روز تبریک ولایت و امامت مولای ما ، حضرت علی (ع) نام گرفته است.

امام صادق علیه السلام می فرمایند: الحق که روز عید غدیر خم ، روز عید شادی و سرور برای همه ماست.

حضرت علی علیه السلام فرمودند: در روز عید غدیر خم شادمانی کرده و برادران مسلمان و دینی خود را شاد کنید و به مهمانی دعوت نمایید.

  ۵ رسم مهم در روز عید غدیر خم

عید غدیر خم ، خاص ترین عید مسلمانان

  1. دست دادن با یکدیگر : دست دادن یکی از زیباترین آداب در اسلام می باشد که در روز عید غدیر خم مسلمانان با دست دادن به یکدیگر تجدید پیمان می کنند.
  2. پوشیدن لباس نو و آراسته بودن: در این روز آمده که مسلمانان در نظافت ، آراستگی و زینت خود کوشا باشند.
  3. استفاده از عطر و بوی خوش: در اسلام به داشتن بوی خوش و زدن عطر سفارش زیادی شده است به خصوص در عید غدیر خم و دیگر اعیاد اسلامی.
  4. تحکیم پیمان برادری، یکی از اهداف مهم دین اسلام در روز عید غدیر خم است.
  5. احسان و بخشش