جزئیات وبلاگ

مقالات همایش غدیر

  • Home / مقالات / بازتاب عید اسلامی…
بازتاب عید اسلامی در زندگی امروز

بازتاب عید اسلامی در زندگی امروز

عید در همه ادیان الهی وجود دارد . از اسلام گرفته تا دین مسیحیت و زرتشت و … . وجه مشترک تمامی عیدها این است که همگی وحدت ، صمیمیت، پاکی را القا می کنند. عید مناسبتی است شاد و خاص که در یک جامعه با مضمون مذهبی یا ملی برگزار می شود. عید مسیحیت یا همان کریسمس ، عید نوروز از زمان ایران باستان تاکنون، عید عام و خاص صوفیان و عید اسلام از جمله عیدفطر، عید غدیر، عید قربان و … همگی نشان از تایید این موضوع هستند. در این مقاله در سایت بنیان غدیر به بازتاب عید اسلامی در زندگی امروز می پردازیم.

اشتراک عید اسلامی با عیدهای دیگر

عید اسلام

اسلام دینی است که معتقد است هر روزی که انسان در آن شاد باشد و باعث ایجاد شادی در دیگران شود، عید است. امروزه بخاطر تفاوتهای دین اسلام با دین های دیگر در ظاهر و جنگ و خونریزی، هدف اصلی دین اسلام که دین وحدت و همبستگی بوده، کمرنگ شده است. از این رو عیدهای اسلامی سربهانه ای است برای تبلیغ و نشان دادن اهمیت آن در زندگی اسلامی.

در زمان ظهور دین اسلام توسط پیامبر اکرم (ص) ، عیدهای دیگر محترم و مقدس شمرده شدند. برای مثال با ورود اسلام به ایران ، این عید دستخوش تغییرات زیادی قرار نگرفت و هنوز هم در ایران برگزار می شود با آن که دین رسمی آن اسلام معرفی شده است. عید نوروز فصل شکوفایی طبیعت است که با موضوع معاد در دین اسلام وجه اشتراک دارد.

رسول اکرم (ص) دراین باره می فرمایند: اگر می توانید هر روز خود را نوروز کنید. در راه خدا به یکدیگر هدیه بدهید و با یکدیگر ارتباط داشته باشید که در اینجا وجه اشتراکی دیگر اسلام با اعیاد دیگر ، پاکی، طهارت ، صله رحم ، احترام به یکدیگر مشخص می گردد

بازتاب عید اسلامی در زندگی امروز

امروزه همگی ما به دنبال لحظاتی شاد در زندگی ماشینی خود هستیم. زندگی بشر به خاطر پیشرفت دانش و تکنولوژی کمی سخت و بی روح شده است. آدمه به خاطر مشغله های کاری و ذهنی کمتر فرصت می کنند از حال یکدیگر باخبر شوند و یا در مراسم های مختلف حضور داشته باشند. مگر در ایامی خاص مثل عید ها بویژه در کشورهای اسلامی که عیدهای اسلامی زیادی داریم می توانند روزی شاد را کنار یکدیگر داشته باشند . در دین اسلام، عیدفطر، عید قربان ، عید غدیرخم و عید جمعه از جمله اعیاد اسلامی به شمار می روند.

۴ عید اسلامی

  1. عید جمعه، روز شکوفایی انسان در شب و روز جمعه است.
  2. عید فطر، روز شکفتن انسان بعد از یکماه میهمانی خداوند در ماه مبارک رمضان می باشد که به شکرانه این ضیافت دورهم جمع می شوند.
  3. عید قربان ، روزی است که مسلمانان پس از مراسم حج ، جشن می گیرند.
  4. عید غدیر، مهمترین عید اسلامی معرفی شده که پیامبر اکرم (ص) رسالت پیامبری خود، امامت و ولایت حضرت علی علیه السلام را تثبیت کردند.

چرا عید غدیر، بزرگترین عید اسلام است؟

عید اسلام

واقعه غدیر خم در روز ۱۸ ذی الحجه در راه بازگشت از مکه ، حدفاصل راههای مدینه ، مصر و عراق اتفاق افتاد. تمامی افرادی که در کاروان زیارتی بودند در این منطقه جمع شدند. پیامبر بعد از اقامه نماز ، سخنرانی طولانی داشتند. بعداز خطبه ، دست حضرت علی علیه السلام را بالا بردند و سپس فرمودند از این پس هرکس من مولای اویم ، علی مولای اوست. در این روز، حضرت علی علیه السلام به عنوان ولی و سرپرست مسلمین توسط پیامبر اسلام معرفی شدند.

عید غدیر خم، بزرگترین عید اسلام است که مسلمانان بخاطر ارزش و اهمیت این روز و رسیدن حضرت علی (ع) به مقام ولایت و امامت هرساله جشن برگزار می کنند. روزی که خدای متعال می فرماید دین و نعمت خود را بر تمام بندگان خودم کامل کردم.