جزئیات وبلاگ

مقالات همایش غدیر

  • Home / مقالات / چطور اسناد دینی…
چطور اسناد دینی امامت امام علی را اثبات کردند؟

چطور اسناد دینی امامت امام علی را اثبات کردند؟

امام علی (ع) از نزدیکترین و نخستین کسانی است که به دین اسلام و رسالت پیامبر (ص) ایمان آورد. وی امین و همراه واقعی پیامبر بود. حضرت محمد (ص) در روز غدیر خم، مصادف با هجدهم ذی الحجه امامت امام علی (ع) را به همه مسلمانان اعلام نمودند. گفتنی است در احادیث و روایات زیادی امامت امام علی علیه السلام بیان گردیده است.

۴ سندی که امامت امام علی (ع) را اثبات کرد

چطور اسناد دینی امامت امام علی را اثبات کردند؟

  1. سوره شعرا
  2. سوره مائده، آیه ۵۵
  3. واقعه روز غدیر خم
  4. سوره مائده ، آیه ۶۷

سوره شعرا

سه سال بعد از اینکه پیامبر به بعثت رسیدند آیه ۲۱۴ سوره شعرا بر وی نازل شد. پیامبر مهمانی برگزار کردند و نزدیکان و خویشاوندان خود را به اسلام دعوت کردند. حضرت علی (ع) تنها کسی بود که در بین مهمانان سه بار دعوت پیامبر را پاسخ گفتند.

پیامبر اکرم هم فرمودند: ای علی ، تو برادر، جانشین، وصی و وارثم بعد از من می شوی و سپس حضرت علی علیه السلام را به عنوان جانشین و امام پس از خود معرفی کردند.

سوره مائده آیه ، ۵۵

در این آیه آمده : إِنَّمَا وَلِیکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ ءَامَنُواْ الَّذِینَ یقِیمُونَ الصَّلَوهَ وَ یؤْتُونَ الزَّکَوهَ وَ هُمْ رَاکِعُون . ولی و سرپرست شما خداوند است. پیامبر و کسانی که به او ایمان آورده اند. همان کسانیکه نماز را اقامه می کنند و در حال رکوع زکات می دهند. که نزول این آیه نشانگر و دلیل واضحی بر امامت امام علی علیه السلام است چرا که تنها فردی که در حال رکوع انگشترش را به فرد نیازمندی هدیه کرد حضرت علی علیه السلام بودند.پیامبر بعد از نزول این آیه فرمودند: هرکس من مولای او هستم، علی مولای اوست . پروردگارا، هرکس که او را دوست دارد دوست داشته باش و هر کس که با او دشمنی می کند دشمن بدان.

واقعه روز غدیر خم

چطور اسناد دینی امامت امام علی را اثبات کردند؟ 1

غدیر خم یکی از مهمترین و عینی ترین دلیل و اتفاقی است که امامت امام علی علیه السلام را اثبات می کند. در روز غدیرخم پیامبر در آخرین مراسم حج خود، در منطقه غدیر خم کاروان را به دستور خداوند را جمع کردند. سپس دست حضرت علی علیه السلام را بالا گرفتند و فرمودند : آیا من سرپرست و ولی شما هستم؟ همگی گفتند : بله یا رسول خدا! هرکس که من مولای اویم علی مولای اوست. همه مسلمانان ولایت و امامت امام علی (ع) را به ایشان تبریک گفتند.

پیامبر در خطبه ای دیگر می فرمایند:

«مَعاشِرَ النّاسِ الْقُرْآنُ یُعَرِّفُکُمْ اَنَّ الاَْئِمَّهَ مِنْ بَعْدِهِ وُلْدُهُ وَ عَرَّفْتُکُمْ اَنَّهُمْ مِنّی وَ مِنْهُ حَیْثُ یَقُولُ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ «کَلِمَهً باقِیَهً فی عَقِبِهِ»(۱۱) وَ قُلْتُ: لَنْ تَضِلُّوا ما اِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِما؛(۱۲) ای مردم! قرآن بیان می دارد که امامان بعد از او (علی) فرزندان اویند و من نیز به شما اطلاع می دهم که آنان از [نسل] من و او هستند و خداوند می فرمایند : «کلمه پاینده ای در نسل او» و من گفتم: اگر به آن دو (قرآن و ائمه) تمسک کنید، هرگز گمراه نخواهید شد.» و تمامی این خطبه ها از دلایل اثبات امامت امام علی (ع) هستند.

سوره مائده، آیه ۶۷

یأَیهُّا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیکَ مِن رَّبِّکَ وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَ اللَّهُ یعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَا یهَْدِى الْقَوْمَ الْکَافِرِین‏» ای پیامبر، آنچه که از پروردگار به تو نازل فرموده کاملا به مردم ابلاغ کن چرا که اگر نکنی رسالت او را به انجام نرسانده ای. خداوند تو در مقابل خطرات احتمالی مردم محفوظ می دارد و کافران (لجباز) را هدایت نمی کند. پیامبر اکرم ازاینکه پسر عموی خود را بعنوان جانشین خود اعلام کند ترس داشتند و آن را به تاخیر می انداختند تا اینکه این آیه نازل گردید که امامت امام علی علیه السلام را ثابت کرد.