جزئیات وبلاگ

مقالات همایش غدیر

  • Home / مقالات / چگونه جشن غدیر،…
چگونه جشن غدیر، جشن بین المللی – اسلامی شد

چگونه جشن غدیر، جشن بین المللی – اسلامی شد

جشن غدیر خم همه ساله در کشورهای اسلامی مصادف با روز غدیر خم بعنوان یکی از بزرگترین عیدهای شیعیان برپا می شود. در روز ۱۸ ذی الحجه، آخرین مراسم حج پیامبر اکرم (ص) ایشان به دستور خداوند حضرت علی (ع) را به عنوان ولی و سرپرست مسلمانان معرفی کردند.

چگونه جشن عید غدیر ، جشن الهی نام گرفت؟

چگونه جشن غدیر، جشن بین المللی - اسلامی شد

در احادیث و روایات شیعه جشن غدیر خم ، عیدالله الاکبر یا بزرگترین عید الاهی ، عید اهل بیت حضرت محمد (ص)  ، اشرف الاعیاد یا والاترین و باارزش ترین عید نام گرفته است. تمامی مسلمانان شیعه در این روز مبارک، به جشن و شادی می پردازند و مراسم مختلفی از جمله مولودی خوانی ، شعرخوانی ، مدح حضرت علی (ع) و اهل بیت پیامبر (ص) ، مسابقات ویژه و طرحهای گوناگون را انجام می دهند. برگزاری جشن غدیر از همان سالهای اول با هدف وحدت و همبستگی بین مسلمین، نقل واقعه غدیر خم و اکمال دین اسلام برگزار می گردد.

جشن غدیر ، جشن بین المللی – اسلامی

مسلمانان شیعه روز هجدهم ذی الحجه ، آخرین حج پیامبر یا حجه الوداع رویداد غدیر خم را جشن می گیرند. در این روز، پیامبر در بازگشت از مراسم حج در منطقه ای به نام غدیر خم دستور توقف کاروان را به اذن خداوند دادند. سپس بالای منبری که از جحاز شتران درست شده بود رفتند ، دست حضرت علی (ع) را بالا بردند و ایشان را به عنوان ولی و سرپرست مسلمین بعد از خود معرفی نمودند. دراین روز پیامبر با ایراد خطبه هایی ولایت و امامت علی ع را خاطر نشان کردند و فرمودند: خداوند تمام نعمت و دین اسلام را بر شما تمام کرد و من رسالت خود را به کمال رساندم. جشن غدیر خم از همان سالهای اول توسط حضرت علی و اهل بیتش با برگزاری میهمانی و نقل واقعه غدیر خم برای مسلمانان با هدف اشاعه فرهنگ غدیر و رسالت پیامبر برگزار گردید و بعد از آن کشورهای اسلامی از جمله عراق، امارات، یمن ، ایران، لبنان، سوریه، ترکیه ، بحرین ، عربستان و دیگر مناطق اسلامی ، جشن غدیر خم را برپا می کنند.

آیا جشن غدیر در کشورهای اروپایی برگزار می شود؟

چگونه جشن غدیر، جشن بین المللی - اسلامی شد 1

جالب است بدانید که جشن غدیر خم آنچنان گسترده شده است که حتی در کشورهای اروپایی مسلمانان با فرارسیدن عید غدیر خم در مراکز اسلامی و مسجدها دورهم جمع می شوند و جشن عید غدیر خم را با شور وصف ناشدنی برگزار می کنند.

در شهرهایی مثل فوترسهایم در جنوب آلمان ، مردم مسلمان با پخش شیرینی های خانگی ، شعرخوانی، تواشیح و سخنرانی درباب واقعه غدیر خم  ، حصوصیات حضرت علی (ع) ، رسالت پیامبر (ص) وحدت و همبستگی را تبلیغ می کنند.

شیعیان در سیاتل آمریکا با شرایط خاص آب و هوایی این منطقه ، باز از تلاش نمی ایستند و با پخش شیرینی، عیدی دادن به کودکان و برپایی مراسمی کوچک این روز باشکوه الهی را جشن می گیرند.

در ونکوور کانادا با حضور در مراکز دینی مسلمانان به جشن و شادی در روز عید غدیرخم می پردازند.

جشن عید امامت و ولایت در مرکز اسلامی انگلیس (شهر لندن) با حضور مسلمانان برگزار می شود.

حرم حضرت علی ، مرکز اصلی برگزاری جشن غدیر خم

یکی از مراکز اصلی که مسلمانان به برگزاری جشن عید غدیر خم می پردازند ، حرم حضرت علی (ع) است. در روز عید غدیر خم، شیعیان عراق و دیگر کشورهای اسلامی برای زیارت بارگاه ایشان عازم می شوند. اغلب در عراق و استانهایی که مسلمانان شیعه زندگی می کنند (نجف، واسط، دیوانیه ، ذی قار، میسان، المثنی ، کربلا) به مناسبت عید غدیرخم ادارات و مراکز دولتی تعطیل هستند. جمعیت زیادی از شیعیان در کشور عراق زندگی می کنند.