جزئیات وبلاگ

مقالات همایش غدیر

  • Home / دسته‌بندی نشده / همایش غدیر خم…
همایش غدیر خم و تاثیر آن در وحدت مسلمین

همایش غدیر خم و تاثیر آن در وحدت مسلمین

هر ساله همایشهای مختلفی در باب واقعه غدیر خم ، حضرت علی و رسالت پیامبر در کشورهای اسلامی برگزار می شود. در همایش غدیر خم سعی بر این است با اشاره به ویژگیهای اسلام، خصوصیات اخلاقی و مدیریتی حضرت علی (ع) و احیای رسالت پیامبر به لزوم وحدت و یکپارچگی بین مسلمانان تاکید گردد.

همایش غدیر خم چیست؟

همایش غدیر خم در کشورهای اسلامی برگزار می گردد. این همایش با محوریت امامت ، ولایت و مهدویت با هدف تبیین جنبه های اجتماعی و فرهنگی واقعه غدیر خم ، تکمیل رسالت پیامبر اسلام و استحکام و تداوم وحدت بین مسلمانان جهان برگزار می گردد.

محوریت همایش غدیر خم

همایش غدیر خم و تاثیر آن در وحدت مسلمین

غدیر خم یکی از جاودانه ترین وقایع تاریخ اسلام است که در این روز، پیامر اسلام (ص) در آخرین مراسم حج خود که حج الوداع در بین مسلمین خطاب می شود. در راه بازگشت از مکه به مدینه ، در منطقه ای به نام غدیر خم تمامی همراهان زیارتی خود را گردهم جمع نمودند تا پیام الهی نازل شده از طرف خداوند را به اطلاع مسلمانان برسانند و رسالتشان را کامل کنند.

پیامبر اکرم (ص) رسالت جانشینی و سرپرستی مسلمین بعد از خود و تکمیل کردن دین اسلام را انجام دادند. اهل شیعه ، حضرت علی (ع) را به عنوان جانشین پیامبر اسلام می دانند اما اهل تسنن ، حضرت علی را دوست و همراه پیامبر می شناسند. بنابراین پیامبر وحدت بین شیعه و سنی و نقل واقعه غدیر خم به نسلهای بعدی مسلمانان را از وظایف اصلی مسلمین می دانند.

برگزاری سالانه همایش غدیر خم در دنیای اسلام با محوریت شناخت ویژگیهای حضرت علی (ع) و واقعه غدیر خم ، ارائه آثار ادبی، هنری و تجسمی و مقالات برگزار می گردد.

از ۴ هدف اصلی همایش غدیر خم چه می دانید؟

  1. شرح واقعه غدیر خم
  2. بررسی ابهامات ایجاد شده
  3. گردهم آمدن مسلمانان شیعه و سنی در یک مکان برای تبلیغ رسالت پیامبر (ص)
  4. تایید دستور پیامبر، آشنایی با آداب و رسوم اسلامی، احیای دوباره پیام واقعه غدیر خم

۴ مورد از همایشهای برگزار شده در کشورهای اسلامی

همایش غدیر خم و تاثیر آن در وحدت مسلمین 1

  1. همایش غدیر خم در پاکستان: شیعیان پاکستان همه ساله با حضور در مسجدها و حسینیه ها بصورت سخنرانی، سروده های دینی ، مولودی خوانی ، قصیده خوانی شادمانی می کنند. همچنین با حضور مداحان نامی خود در سالن همایش حوزه علمیه جامعه الکوثر و شهر کراچی مرکز ایالت سند در جنوب این کشور درباره واقعه تاریخی غدیر خم ، ولایت و امامت حضرت علی (ع) و ویژگیهای معنوی رسالت پیامبر (ص) به گفتگو و تبادل نظر می پردازند.
  2. همایش علمی غدیر خم در گرجستان: این همایش با همراهی مسلمانان گرجستانی ، نمایندگی جامعه المصطفی (ع) العالمیه با محوریت جایگاه ویژه ولایت حضرت علی علیه السلام و ویژگیهای شخصیتی ایشان از جمله شجاعت ، تقوا ، علم براساس دیدگاه های علمای اهل شیعه و تسنن برگزار می گردد.
  3. همایش بین المللی غدیر خم در ایران: در کشور ایران نیز همانند دیگر کشورهای اسلامی ، همایش غدیر خم با عناوین مختلف توسط موسسات فعال در این حوزه برگزار می گردد. از جمله فعالیتهایی که بطور پیوسته انجام می پذیرد در قالب برنامه هایی از قبیل سرود، مولودی خوانی، مسابقات، سخنرانی، آثار ادبی و هنری با هدف وحدت اسلامی در روز غدیر خم برپا می شود.
  4. همایش غدیر خم در افغانستان، عربستان، یمن، بحرین، عراق و دیگر کشورهای اسلامی: همگی آنها با برگزاری مراسم ویژه این روز به روشهای گوناگون و عرفی خود به مدح حضرت علی (ع) و انعکاس رسالت پیامبر اسلام و واقعه غدیر خم می پردازند. مردم این کشورها دورهم جمع می شوند و رسالت پیامبر و واقعه بیادماندنی غدیر خم را برای یکدیگر نقل می کنند تا نسلهای جدید از این امر مهم آگاهی داشته باشند.