جزئیات وبلاگ

مقالات همایش غدیر

  • Home / مقالات / حضرت علی در…
حضرت علی در آیینه زندگی

حضرت علی در آیینه زندگی

حضرت علی (ع) در سیزدهم ماه رجب در سال ۳۰ عام الفیل در خانه کعبه چشم برجهان گشود. این اتفاق مبارک ، حادثه ای بود تکرار نشدنی که فاطمه دختر اسد فرزند هاشم ، مادر حضرت علی (ع) او را بدنیا آورد و به مدت ۴ شبانه روز از میوه های بهشتی تناول نمود. نامش را پروردگار علی نامید که از عالم غیب با جملاتی به گوش مادرش رساند.

ولادت حضرت علی (ع) در روایات

حضرت علی علیه السلام

فاطمه بنت اسد می گوید: زمانی که قصد خروج از کعبه را داشتم ندایی از غیب مرا فراخواند که ای فاطمه ، پسرت را علی، نام قرار ده که او ازین پس علی است و خدای علیّ اعلی است . نام او از نام من برگرفته شده و او را با ادب و پیچیدگیهای علم خویش آگاه می سازم . او در بر بام خانه من اذان می گوید و مرا مورد ستایش و تمجید قرار می دهد. شاد باش به کسی که از او پیروی کند و بد به حال کسانی که با او دشمنی و نافرمانی کنند.

مرحوم شیخ عباس قمی نقل می کند : براساس اسناد وارده شده، روزی عباس بن عبدالمطلب با یزید بن قعنب با تعدادی از افراد بنی هاشم و قبیله بنی العزی مقابل خانه کعبه نشسته بودند که به چشم خود دیدند که فاطمه بنت اسد مادر حضرت علی علیه السلام با خدای کعبه اینگونه سخن می گوید که پروردگارا! به حق این خانه و کسی که آن را بنا نهاد و فرزندی که در شکم من است و با من سخن می گوید و همدم من شده است یقین دارم که او از انتخاب شوندگان توست تا آسان کنی ولادت وی را برای من. پس از مناجات فاطمه ، دیوار کعبه گشوده شده و فاطمه وارد گردید و مجدد شکاف دیوار بسته شد. پس از چهار روز در حالی که فرزندش علی (ع) را در آغوش داشت از همان شکاف خارج شد.

خصوصیات اخلاقی حضرت علی (ع)

اخلاق نیکو : اخلاق خوب حضرت علی علیه السلام به نحوی بود که حتی دشمنانش نمی توانستند بر او عیب و ایرادی بگیرند و او را فردی بسیار متواضع، مهربان، آسان گیر می شناختند.

گذشت و بخشش : او در بردباری و گذشت بین تمامی مردان مشهور بود. نمونه آن برخورد عاقلانه و بردباری وی با دشمنانش مروان بن حکم در جنگ جمل و عبدالله بن زبیر که به حضرت دشنام می داد، بود.

وفادار و سخاوتمند : وفادارترین شخص و پایبند به عهد با خداوند

مطیع پروردگار: در همه حال و همه موارد مطیع امر خداوند

بنیان گذار عدالت : دارای عدالت علوی در زندگی و رفتار با دیگران، بصیرت در قضاوت

اصلاح طلب : در موقعیت های گوناگون پیگیر صلح و اصلاح تنش ها و حل اختلافات بین مردم

ازدواج حضرت علی (ع)

حضرت علی علیه السلام 1

اولین ازدواج حضرت علی علیه السلام به فاطمه (ص) دختر پیامبر اکرم (ص) به اذن خداوند صورت گرفت که ثمره آن چهار فرزند بود. حضرت فاطمه (س) به غیر از حضرت علی خواستگاران زیادی داشت اما حضرت محمد (ص) به آنان جواب رد دادند. حضرت علی (ع) بعد از شهادت حضرت فاطمه (س) زنان دیگری اختیار کردند از جمله امامه دختر ابوالعاص بن ربیع، ام البنین دختر حزام بن دارم کلابیه، لیلی دختر مسعود بن خالد، اسماء بنت عمیس خثعمی مادر یحیی و عون، ام حبیب دختر ربیعه موسوم به صهباء ، خوله دختر جعفر بن قیس جنیفه و …

شهادت امیرالمؤمنین (ع)

امام علی (ع) در نوزدهم ماه رمضان سال ۴۰ قمری در مسجد کوفه در اثر ضربت شمشیر ابن ملجم مجروح گردید و دو روز بعد از آن در بیست و یکم ماه رمضان به مقام والای شهادت نائل شد. بنابر روایات معتبر سه تن از خوارج به نامهای معاویه، عمرو بن عاص، زنی به نام قطام در این نقشه شوم نقش داشتند.