جزئیات وبلاگ

مقالات همایش غدیر

  • Home / مقالات / آیا جشنواره غدیر…
آیا جشنواره غدیر بین المللی است؟

آیا جشنواره غدیر بین المللی است؟

واقعه غدیر خم یکی از مهمترین کارهای پیامبر اسلام (ص) بود که برای رسیدن به هدف دوام ، عزت و شکوه اسلام طراحی شد. خداوند در بازگشت از حج، به حضرت محمد (ص) دستور داد : ای پیامبر رسالت خود را به پایان برسان. که پیامبر حضرت علی (ع) را به عنوان وصی و جانشین خود اعلام نمود. از آن پس جشنواره غدیر هرساله توسط مسلمانان برگزار می گردد.

شاید تابحال واژه جشنواره غدیر به گوش شما رسیده باشد. این جشنواره هرساله در کشورهای اسلامی بویژه ایران برگزار می گردد. در این جشنواره مسلمانان به بهانه روز عید غدیر خم همگی دورهم جمع می شوند و برنامه ها، اهداف، بیانیه ها و آثار مرتبط را به اطلاع علاقمندان می رسانند. حتی برای تشویق و جلب توجه شرکت کنندگان جوایزی هم در نظر می گیرند. سایتهای مرتبط به عضوگیری و تبلیغ می پردازند. خلاصه اینکه جشنواره غدیر همه ساله با هدف رشد و تبلیغ مناسبتهای اسلامی در قالب یک جشنواره فعال برگزار می شود.

نخستین جشنواره بین المللی غدیر

آیا جشنواره غدیر بین المللی است؟

جشنواره غدیر برای اولین بار به صورت بین المللی با حضور کشورهای اسلامی در شهر نجف برگزار گردید. این جشنواره سعی نمود جلسات خود را دو نوبت صبح و عصر طی ۴ روز شامل افتتاحیه، جلسات عمومی بین مسئولین منتخب کشورهای اسلامی شرکت کننده ، نمایشگاه خط و اشیای ارزشمند خزانه داری آستان قدس علوی، ارائه آثار شعر به مخاطبان خود اطلاع رسانی نماید.

در اولین جشنواره غدیر پیشنهادات مختلفی ارائه گردید که از آن جمله می توان به  تشکیل یک مرکز اسلامی با هدف وحدت بخشی بین مسلمین و لزوم اعتدال، میانه روی بین فرقه ها اشاره نمود.

از جشنواره غدیر در ایران چه می دانید؟

در کشور ایران به عنوان یکی از کشورهای اسلامی برنامه ها، ایده ها و طرحهای مختلفی اجرایی شده است.

  1. طرح غدیر ، عضوریت فراگیر کتابخانه ها : این طرح توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران پشنهاد شد که دسترسی مستقیم به منابع کتابخانه های زیر پوشش را امکانپذیر می سازد.
  2. جشنواره موسیقی : نغمه ها و مناقب علوی در شهریور ۱۳۹۶ بوستان رازی با هدف گرامیداشت عید غدیرخم برگزار گردید.
  3. جشنواره سراسری «شعر غدیریه بناب»: این جشنواره با هدف بررسی ابعاد مختلف زندگی فردی ، اجتماعی و شخصیت حضرت علی (ع) به زبان هنر هرساله همزمان با عید غدیر خم برگزار می شود.
  4. طرحهای ویژه و اهدای جوایز جشنواره غدیر بانکی
  5. تخفیف جشنواره حکمت:فروشگاه اینترنی پاویش لوازم خانگی را با تخفیف ۴۰ تا ۷۰ درصدی در ۲۱ شهریور سال ۱۳۹۵ با گارانتی اصلی به مدت ۱۰ روز عرضه کرد.

جشنواره استانی غدیر

آیا جشنواره غدیر بین المللی است؟ 1

همه ساله در ایران ، جشنواره استانی برگزار می شود که با مضمون عید غدیرخم و ولایت امام علی علیه السلام است. در این جشنوارهای استانی بیشتر آثار ادبی ، سرودهای مذهبی و محلی، مولودی و شعرخوانی ارائه می گردد.

  1. اولین جشنواره استانی غدیر در استان مرکزی در فرهنگسرای آیینه اراک ، انجمن های خوشنویسان اراک، هنرهای تجسمی، کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار گردید.
  2. جشنواره شعر استانی غدیر در تربت جام در قالب محفل ادبی، سرود محلی، مولودی خوانی، نماهنگ غدیر ، شعر بیش از ۱۶۰ اثر از شاعران در سال ۱۳۹۶ ارائه گردید.
  3. جشنواره استانی شعر غدیر سمنان : این جشنواره با هدف اشاعه و ارتقای فرهنگ علوی و محوریت شخصیت حضرت علی (ع) ، حماسه تاریخی غدیرخم با حضور گروه های سنی مختلف شاعران در شهریور ۱۳۹۶ برگزار شد به رسم یادبود جوایز نفیسی به برگزیدگان این جشنواره اهدا گردید.
  4. جشنواره استانی شعر غدیر شهرستان ممسنی در تالار فرهنگ و هنر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان در راستای ترویج فرهنگ ولایت برگزار شد. همچنین از کتاب ترجمه نهج البلاغه اثر فریدون زارع خفری رونمایی گردید. در پایان، از آثار ۱۰ شاعر برتر تجلیل شد.