جزئیات وبلاگ

مقالات همایش غدیر

  • Home / مقالات / آداب عید غدیر…
آداب عید غدیر چیست؟

آداب عید غدیر چیست؟

عید غدیر از بزرگترین عید مسلمین جهان است. عیدی که در آن روز پیامبر گرامی اسلام (ص) در آخرین حج خود و در مکانی با همین نام، حضرت علی (ع) را به عنوان جانشین و ولی بعد خود معرفی کردند تا رسالت خویش توسط این حضرت ادامه پیدا کند.
حضرت محمد (ص) در آخرین سال عمر خویش و در راه بازگشت از حج که به حج الوداع معروف است و بعد از دستور جبرئیل مبنی بر معرفی امیرالمومنین و انجام رسالت خویش، دستور دادند که تمامی مسلمین در منطقه ای به نام غدیر خم جمع شوند. پیامبر بعد از ایراد خطبه طولانی و بیان جمله اینکه “ هر کسی که من مولای اویم، علی هم مولای اوست.” دست حضرت علی (ع) را به بالا برده و ایشان را به عنوان جانشین و ولی بعد از خود معرفی کردند و در نهایت تک تک مسلمین با حضرت علی (ع) دست داده و بیعت کردند.
عید غدیر برای تمامی مسلمین به خصوص شیعیان بسیار عزیز است و هرساله مراسم های مختلفی برای جشن گرفتن این روز بزرگ در سراسر دنیا و کشور خودمان برگزار می شود. خود پیامبر گرامی اسلام(ص) تاکید بسیاری بر جشن گرفتن و انتقال مفاهیم این روز به دیگران تاکید بسیار کردند. پیامبر در اواخر خطبه های خود فرمودند که تمامی مسلمین(پدران) وظیفه دارند که پیام غدیر را به دیگران و پسران خود برسانند و آن ها هم باید نسل به نسل این پیام به بعدی برسانند. برای همین جشن گرفتن عید غدیر خم یک نوع وظیفه الهی است. از همین روی بنیان غدیر ایرانیان هرساله در تلاش است تا همایش عید غدیر به بهترین نحو برگزار شود.
برای این اعمال مختلفی وجود دارد که هر مسلمانی باید آن ها را به پا دارد. نقل از امام صادق(ع) که مسلمین در این روز باید روزه بگیرند، عبادت کنند و به محمد و آل محمد(ص) صلوات و تهنیت بفرستند. امام رضا (ع) در حدیثی فرمودند که در روز عید غدیر خم به زیارت قبر حضرت علی (ع) بروید. خداوند به برکت این روز و زیارت قبر مطهر حضرت گناهان زن و مرد را می آمرزد.
آدابی که مسلمانان باید روز عید غدیر خم به پا دارند
۱٫ تبریک گفتن در روز عید غدیر
واجب است که هر مومنی به برادر دینی خود رسید، این روز را تبریک بگوید. نقل از امام رضا (ع) برادران دینی بهتر است که در این روز، این آیه شریفه را بگوید:”الحمدللّه الّذی جعلنا من المتمسّکین بولایه أمیرالمؤمنین و الائمه سلام الله علیهم ”
۲٫ در روز عید غدیر شادمانی کنید
روز غدیر خم، روز شادمانی است و مسلمین باید در این روز فقط به شادمانی بپردازند. در این روز مسلمانان نباید غم به دل خود راه داده و سعی کنند تا دیگر برادران دینی خود را نیز شاد کنند.
۳٫ در روز عید غدیر روزه بگیرید
گرفتن روزه در روز عید غدیر خم ثوابی عجیبی دارد. در احادیث روایت است که گرفتن روزه عید غدیر خم معادل کفاره شصت سال گناه و برابر روزه در تمام عمر دنیا است. همچنین افطاری دادن ثوابی به مراتب بالاتر دارد. نقل از حضرت علی (ع) روزه دادن به برادران دینی به یکدیگر برابر است با روزه دادن به صدهزار نبی، صدیق و شهید.
۴٫ زیارت امیرالمومنین  در روز عید غدیر
توصیه می شود که مسلمانان به زیارت امیر المومنین بروند یا می توانند در این روز از خانه خود زیارت امین الله را بخوانند.
۵٫ غسل کردن در روز عید غدیر
تمامی اعمال در روز عید غدیر ثوابی به مراتب بالایی دارد. مومنان بهتر است که در هنگام ظهر روز عید غسل کنند.
۶٫ خواندن دعا در روز عید غدیر
خواندن دعا برای خود و دیگران به شدت در این روز توصیه شده است. دعا ندبه و زیارت غدیر دو دعایی هستند که در این روز خواندن آن ها توصیه می شود.
۷٫ صله رحم و دیدار با مومنان در روز عید غدیر
صله رحم و دیدار با برادران دینی از جلمه شعائر اسلامی است که تاکید بسیاری در انجام آن ها در اسلام شده است؛ اما در روز عید غدیر خم ثواب دوچندان دارد. حضرت رضا (ع) فرمودند که هر کسی به زیارت برادر دینی خود در روز عید غدیر برود، خداوند هفتاد نور در داخل قبر می افکند و هر روز هفتاد هزار فرشته به داخل قبرش می آیند.
۸٫ صلوات فرستادن در روز عید غدیر
حضرت امام صادق (ع) فرمودند که از آداب این روز فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و یادکردن از آن ها است.
۹٫ هدیه دادن و بخشش کردن در روز عید غدیر
هدیه دادن و بخشش در اسلام تاکید بسیار زیادی شده است. حضرت رضا(ع) روز غدیر را روز بخشش و هدیه می نامند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *