جزئیات وبلاگ

مقالات همایش غدیر

 • Home / مقالات / در خطابه غدیر…
در خطابه غدیر چه گفته شد؟

در خطابه غدیر چه گفته شد؟

در دین مبین اسلام ، اتفاقات مهم و حیاتی زیادی در طول تاریخ رقم خورده است. یکی از بزرگ ترین اتفاقات تاریخ اسلام، رخداد غدیر خم و به امامت رسیدن حضرت علی علیه السلام است. مراسمی که بسیاری از مسلمانان از قبایل مختلف در آن حضور داشتند تا به سخنرانی پیامبر اکرم گوش فرا داده و فرمان او را اجرا کنند. حضرت محمد (صل الله علیه و آله و سلم) در روز هجدهم ماه ذی الحجه ، هنگامی که سفر حج بر میگشت، مردم را پیش خود فرا خواند و خطابه غدیر را قرائت کرد.

تصور بسیاری از افراد این است که حضرت محمد (ص) در این روز تنها به گفتن یک جمله ” هر که من ولی او هستم، علی ولی اوست” بسنده کرده است. در حالی که پیامبر اسلام سخنرانی طولانی درباره دستور خداوند و ولایت مسلمین ایراد نموده اند. گفته می شود در این واقعه، سران قبایل قریش، همچنین ابوبکر و عمر نیز در بین جمعیت حضور داشته و با علی پیمان بیعت بسته اند. اختلاف نظر سنی و شیعه بر سر امامت حضرت علی، به بعد از ماجرای غدیر خم بر میگردد.

چرا پیامبر خطابه غدیر را ایراد نمود؟

در خطابه غدیر چه گفته شد؟

حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در ابتدای فرمایشات خود به مسلمانان اعلام کرد که از طرف جبرئیل به او وحی شده است که جانشین خود را به همه معرفی کند. ایشان فرمودند:

“آنچه که خدا به من وحی کرده است را  ادا می‌کنم، می‌ترسم از این‌که اگر چنین نکنم عذاب‌هایی بر من نازل بشود که کسی را توانایی دفع آن بلاها از من نباشد؛”

فرشته وحی خدا، جبرئیل که سه بار بر حضرت نازل شده اند، از سوی پروردگار به ایشان فرمان داده اند که در محل غدیر خم، به طور رسمی علی ابن ابی طالب را به عنوان جانشین و امام مسلمین معرفی کرده و با او بیعت کند. پیامبر پس از ایراد خطابه غدیر ، دست حضرت علی (ع) را در دستان خود گرفته و به بالا بردند تا همگان ایشان را ببیند.

بخش هایی از خطابه غدیر

در خطابه غدیر چه گفته شد؟ 1

پیامبر در روز غدیر خم، سخنرانی مفصلی درباره فرمان الهی و امامت حضرت علی کردند که در ادامه خلاصه ای از سخنان ایشان را خواهیم خواند.

 • قسم می خورم که پروردگار من الله است و در برابر بزرگی اش سر تسلیم فرود می آورم.
 • به رندگی خود و خدایی او گواهی می دهم که هر آنچه به من وحی شده است را عنوان کنم. میترسم اگر چنین نکنم دچار عذابی شوم که هیچکس را توان دور ساختن آن از من نباشد.
 • خداوند چنین وحی نموده است: ای فرستاده ما! آنچه از سوی پروردگار درباره علی و حانشینی اش بر تو فرو فرستادیم را به مردم برسان. اگر نه رسالت خدا را به انجام نرسانده ای.
 • اعلام می کنم که علی بن ابی طالب، برادر ، وصی و جانشین من در میان شما امت است. او امام شماست. همانند هارون به موسی.
 • پیامبری پس از من نخواهد بود و علی پس از من صاحب اختیار شماست.
 • خداوند فرموده اند: همانا تنها ولی و سرپرست شما، خداوند و پیامبرش و مومنانی هستند که نماز به پا می دارند و زکات می پردازند. ( سوره مائده / آیه ۵۵)
 • پیامبر از جبرئیل خواست که او را از ماموریت ابلاغ امامت حضرت علی معاف کند چرا که منافقان و دشمنان زیادند و از مکر آنها میترسد.
 • خداوند فرمود: مومنان اندک هستند و آسان، اما نزد خداوند بس بزرگ اند. (سوره نور / آیه ۱۵ )
 • حضرت رسول فرمودند: خداوند از من خشنود نخواهد بود اگر فرمان او در حق علی را به شما ابلاغ نکنم.
 • چنانکه در قرآن آمده پیامبر! آن چه از سوی پروردگارت بر تو فرود آمده را ابلاغ کن.