چرا عید غدیر به عید ولایت شهرت یافت؟

چرا عید غدیر به عید ولایت شهرت یافت؟

نوشته شده در 322

غدیر خم منطقه ای است بین مکه و مدینه که حضرت محمد (ص) در حجه الوداع، حضرت علی علیه السلام را به عنوان ولی مسلمین بعد از خود اعلام کرد. هیجدهم ذی الحجه سالروز این واقعه میان شیعیان به عید ولایت شهرت دارد.

چگونه واقعه غدیر ، عید ولایت مسلمین شد

چرا عید غدیر به عید ولایت شهرت یافت؟

حضرت محمد (ص) در بازگشت از آخرین حج خویش همه مسلمینی که در حج شرکت کرده بودند را در منطقه غدیر خم گرد هم آورد. شیعیان معتقدند که پیامبر اکرم در این مکان علی بن ابی طالب را به عنوان وصی، جانشین و ولی خود به دستور پروردگار معرفی کرد و فرمودند: هر کس که من مولای اویم ، علی مولای اوست. در کلام دیگر می گویند : به من تهنیت بگویید . روز غدیر خم، والاترین اعیاد مردم من است روزی است که خدای متعال به من فرمان داد تا برادر دینی خود علی بن ابیطالب را به عنوان پرچم هدایتگر اسلام برای امتم انتخاب نمایم که به وسیله او بعد از من راهنمایی شوند . روزی که خداوند دین را کامل ساخت و نعمت را بر امت مسلمین به کمال رسانید و اسلام را به عنوان دین برایشان شایسته دانست.

همه این ویژگیهایی که ذکر شد حجتی بود که موقعیتی والا و ارزشمند بوجود آورد آنچنان که پیامبر اکرم ، ائمه اطهار، مومنینی که پیرو آنان بودند در این روز به شادمانی پرداختند. این گونه شد که عید غدیر خم به عنوان عید ولایت در بین مسلمین هر ساله برگزار می شود و مسلمانان به دید و بازدید یکدیگر می روند. عاطفه و محبت در روز عید ولایت موجب رحمت و لطف خدا برای آنان می گردد.

عید غدیر در کتب شیعه و سنی

شایان ذکر است که این واقعه در کتابهای اهل شیعه و سنت نقل شده است. از جمله این کتابها می توان به یعقوبی مورخ شیعه در نیمه دوم قرن سوم هجری قمری اشاره کرد . اولین آثار ادبی، مجموعه اشعاری از نویسندگان شیعه در قرن دوم هجری است. در کتاب قرآن کریم آمده است : یا بنى اسرائیل اذکروا نعمتى التى أنعمت علیکم. اى بنى‏ اسرائیل، یاد نعمتهایى باشید که به شما ارزانى داشتم. نعمتهاى معنوى مراتب و درجاتى دارد که برترین آنها نعمت، رسالت و امامت است (سوره بقره، آیه ۴۷). همچنین درباره غدیر خم و عید ولایت می فرمایند : الیوم أکملت لکم دینکم و أتممت علیکم نعمتى : نعمت خود را برای شما تمام کردم. یعنی همانگونه که نبوت و رسالت حضرت محمد (ص) کاملترین نبوت و رسالت است و بعد از آن نبوتی نیست ولایت و امامت حضرت علی علیه السلام و اولاد او نیز کاملترین ولایت و امامت است و پس از آن امامتی نیست.

۱۸ مورد از کتابهای اهل سنت در باب عید غدیر

چرا عید غدیر به عید ولایت شهرت یافت؟ 1

 1. سنن ترمذی، مصنف ابن ابی شیبه
 2. المعجم الکبیر للطبرانی
 3. تفسیر ابی السعود و تفسیر اللباب لابن عادل
 4. الدر المنثور عن ابی هریره
 5. ابوبکر محمد بن حسن بغدادی در کتاب الشریعه
 6. السنه، ابن ابی عاصم
 7. شرح مذاهب اهل السنه
 8. تفسیر ابن کثیر
 9. تفسیر آلوسی
 10. فتح القدیر
 11. تفسیر رازی
 12. امالی، المحاملی
 13. الکنی و الاسماء للدولابی
 14. شرح مذاهب اهل السنه
 15. اسد الغابه
 16. تاریخ اصبهان
 17. المختصر فی اخبار البشر (ج۱، ص۱۲۶)
 18. تاریخ بغداد

پیامبر اکرم (ص) وقتی که از مراسم حج بازگشتند در سال دهم هجری در برکه ای به نام خم جمع شدند که نقل است صدهزار نفر از مسلمانان در این روز همراه پیامبر بوده اند . پیامبر اکرم (ص) در طی سخنرانی خطاب به همه مسلمین فرمودند : خدا را سپاس می گوییم و از او یاری می خواهیم، به او ایمان داریم و توکل می کنیم . خداوند همه ایمان آورندگان را هدایت می کند و گواهی می دهم که هدایتگری جز او نیست و شهادت می دهم که محمد بنده او و فرستاده خاص اوست.